Jesteś tutaj

Otwarty ruch bezwizowy z Białorusią

W środę, 26 października delegacja samorządowców województwa podlaskiego, m.in. marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński oraz burmistrz Augustowa Wojciech Walulik przekroczyła przejście rzeczne Rudawka-Lesnaja, inaugurując w ten sposób ruch bezwizowy z Białorusią. Na polską delegację czekał gubernator Grodzieńszczyzny Włodzimierz Krawcow.
 
- Już od dawna zabiegaliśmy o otwarcie bezwizowego ruchu turystycznego w rejonie Kanału Augustowskiego. Dzisiejsze wydarzenie daje nam szansę szerszej promocji augustowskiego Pomnika Historii, jednego z najpiękniejszy szlaków wodnych Europy, w dodatku zabytku transgranicznego - podkreślił burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. - Jestem przekonany, że ruch bezwizowy przyczyni się także do zacieśniania współpracy między samorządami Augustowa i Grodna w zakresie realizacji wspólnych projektów, nie tylko promocyjnych - dodał burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.
 
Przepisy wykonawcze do dekretu białoruskiego prezydenta ws. ruchu bezwizowego po Kanale Augustowskim zostały zatwierdzone rozporządzeniem białoruskiego rządu 17 października. Możliwość przebywania na Białorusi bez wizy do pięciu dób, dotyczy parku turystycznego Kanał Augustowski, Grodna i jego okolic. Rozporządzenie wchodzi w życie 26 października i obowiązuje do końca 2017 r.
 
Aby skorzystać z trybu bezwizowego wjazdu należy mieć ze sobą paszport dokument uprawniający do wejścia na teren białoruskiego parku Kanał Augustowski. Jego wzór został wskazany we wspomnianym rozporządzeniu rządu. Dokument ten może dotyczyć indywidualnego lub grupowego pobytu na terenie parku i wjazdu na teren Białorusi przez przejścia Rudawka-Lesnaja, Kuźnica Białostocka-Bruzgi na granicy z Polską, a także Svendubrė-Priwałka i Raigardas-Priwałka na granicy z Litwą. Trzeba wybrać firmę turystyczną, przekazać jej swoje dane oraz mieć zagwarantowane środki na każdy dzień pobytu.
 
–  Od dziś każdy mieszkaniec Unii Europejskiej może skorzystać z oferty biura podróży, zarejestrować się on-line, wziąć paszport i udać się na granicę, a następnie spędzić na Białorusi 5 dni. Bezwizowe przekraczanie granicy w celach turystycznych dotyczy ruchu pieszego, rowerowego oraz kajakowego – tłumaczył członek zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk – Ważna jest informacja, że turysta nie musi wracać tym samym przejściem, którym wjechał na Białoruś. Będziemy również zabiegać o to, by ten ruch bezwizowy był możliwy na całym odcinku granicy z Białorusią. 
 

GALERIA

fot. Marcin Nawrocki / Wrota Podlasia
fot. Marcin Nawrocki / Wrota Podlasia
fot. Marcin Nawrocki / Wrota Podlasia
fot. Marcin Nawrocki / Wrota Podlasia
fot. Marcin Nawrocki / Wrota Podlasia
fot. Marcin Nawrocki / Wrota Podlasia
fot. Marcin Nawrocki / Wrota Podlasia
fot. Marcin Nawrocki / Wrota Podlasia