Jesteś tutaj
8. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii w Katowicach
W dniach 5-6 czerwca br. w Katowicach odbyło się 8. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii pt. „Po co nam Pomnik Historii? Czy duma i troska o zabytki stają się wyznacznikiem współczesnego patriotyzmu?”. W konferencji uczestniczył Pełnomocnik Burmistrza Miasta Augustowa ds. wpisania Kanału Augustowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Maciej Ambrosiewicz.
Celem corocznych spotkań jest budowanie współpracy oraz wymiana doświadczeń pomiędzy opiekunami obiektów, które mocą zarządzenia Prezydenta RP zostały uznane za Pomnik Historii. To również doskonały moment na wypracowywanie dobrych wzorców w zarządzaniu tymi wyjątkowymi miejscami oraz upowszechnianie wiedzy o ich potencjale i roli w rozwoju lokalnym.
Spotkanie podzielone było na dwa panele dyskusyjne. Pierwszy - „Patriotyzm a dziedzictwo” z udziałem prelegentów prof. Antoniego Barciaka z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Anety Borowik z Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Agnieszki Przybyły-Dumin z Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, prof. Zygmunta Woźniczki z Instytutu Nauk o Kulturze na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Panel moderował dr Andrzej Krzystyniak, Pełnomocnik Wojewody Śląskiego ds. obchodów stulecia niepodległości.
W trakcie drugi panelu - „Pomniki Historii – nasze wspólne dziedzictwo” eksperci w składzie dr Maciej Ambrosiewicz Pełnomocnik Burmistrza miasta Augustów ds. Kanału Augustowskiego, Artur Rolka Burmistrz Paczkowa, Wit Karol Wojtowicz Dyrektor Muzeum – Zamek w Łańcucie, Marta Sztwiertnia z Fundacji Chronić Dobro oraz dr hab. Michał Gronowski OSB Kustosz Muzeum Opactwa Benedyktynów w Tyńcu dyskutowali nt. roli, jaką zabytki noszące tytuł Pomnika Historii odgrywają w rozwoju społecznym, gospodarczym i kulturowym regionu, w którym są położone. Panel moderował Roman Marcinek specjalista z Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Krakowie.
Drugiego dnia uczestnicy konferencji zwiedzili Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Zwiedzanie zostało poprzedzone wykładem Dyrektora obiektu – Macieja Klussa.
Zapraszamy do obejrzenia 60 odcinków zrealizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i TVP Kultura w latach 2015-2017.
Filmy z serii „Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki Historii” znajdziecie Państwo na kanale YouTube Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Link: https://www.youtube.com/playlist?list=PL9WzZUVLsKgO-MmuixQJWJgWJg6y6dHPf.
Fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa