Jesteś tutaj
Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W środę, 12 lipca w Augustowie odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Augustowa i okolic, a także turyści. Obchody rozpoczęły się spacerem pamięci po Augustowie „Śladami Obławy Augustowskiej”, który wyruszył spod kolumny Zygmunta II Augusta na Rynku Zygmunta Augusta.
Później w Miejskim Domu Kultury przeprowadzona została prelekcja pn. „Obława Augustowska – stan wiedzy po 72. latach”, którą poprowadzili Danuta i Zbigniew Kaszlejowie. Na początku wykładu zaprezentowano relacje zebrane i utrwalone przez Jacka Petryckiego w filmie dokumentalnym „A może tego nie wolno mówić”. Na koniec spotkania o swoich wspomnieniach o ofiarach lipcowej obławy opowiedzieli uczestnicy prelekcji.
Następnie złożone zostały wieńce przed tzw. „Domem Turka” – miejscu, w którym przetrzymywane były osoby zatrzymane w lipcu 1945 r. oraz pod tablicą pamięci w Bazylice Mniejszej NSJ w Augustowie. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli burmistrz Augustowa Wojciech Walulik, zastępca burmistrza Mirosław Karolczuk, starosta Jarosław Szlaszyński, wicestarosta Katarzyna Beata Sturgulewska, prezes augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zbigniew Kaszlej wraz z Haliną Jankowską, Anną Urbanowską i Marianną Zambrzycką, prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie Danuta Kaszlej oraz reprezentacja motocyklistów z V Rajdu Śladami Obławy Augustowskiej.
Po uroczystej mszy świętej, na Rynku Zygmunta Augusta odbył się happening pod hasłem „Przywróćmy Im imiona i twarze”. Podczas wydarzenia przywołane zostały wszystkie znane dziś ofiary Obławy Augustowskiej. Każda osoba uczestnicząca w wydarzeniu mogła przypiąć plakietkę z imieniem i nazwiskiem ofiary obławy, odczytać je na głos i przymocować na przygotowanej „ścianie pamięci”. Plakietki z nazwiskami ofiar w kolorze białym i czerwonym utworzyły barwy narodowe. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili uczestnicy V Warsztatów Wiolonczelowych.
Podczas obchodów uczestnicy otrzymali broszurkę pn. „Obława Augustowska. Pamiętam” autorstwa Danuty i Zbigniewa Kaszlejów. Druk broszury sfinansował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Organizatorami obchodów byli: Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie, Augustowskie Placówki Kultury, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Nadleśnictwo Augustów.