Jesteś tutaj
Inwentaryzacja budynku sposobem na zwiększenie efektywności energetycznej!
Każdy budynek traci ciepło. Właściciel nieruchomości dba o budżet i dąży do tego, aby utrata ciepła była jak najmniejsza. W szacowaniu wydatków przydatne są informacje, które czynniki i w jakim stopniu wpływają na koszty ogrzewania. Można tę wiedzę uzyskać dzięki inwentaryzacji budynku.
Inwentaryzacja budynku – co to jest
Inwentaryzacja parametrów technicznych jest dobrowolna i polega na zebraniu informacji dotyczących danego budynku potrzebnych z punktu widzenia utraty ciepła i emisji CO2. Dotyczy budynków, które mają źródło ciepła o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Są to np.: budynki mieszkalne, lokalne kotłownie czy budynki handlowo-usługowe. Polega ona na zebraniu danych dotyczących parametrów technicznych budynku i źródeł jego ogrzewania. Dzięki niej można zyskać uproszczoną analizę efektywności energetycznej, która pozwala ocenić stan budynku i może pomóc lepiej zarządzać kosztami ogrzewania.
Kto przeprowadza inwentaryzację budynku i jak się odbywa
1. Inwentaryzacja budynku polega na wypełnieniu formularza inwentaryzacyjnego w systemie CEEB.
2. Inwentaryzację można:
- wykonać samodzielnie wypełniając formularz inwentaryzacyjny,
- zamówić w swojej gminie poprzez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków, w ramach funkcjonalności „Zamów inwentaryzację budynku”,
- wykonać ją dodatkowo w trakcie przeglądu przewodów kominowych.
Kogo dotyczy Inwentaryzacja budynku
Inwentaryzację budynku może wykonać osoba, która:
- mieszka w domu jednorodzinnym i jest jego właścicielem,
- mieszka w domu wielorodzinnym i jest właścicielem jego części, np. posiada część w tak zwanym bliźniaku, szeregowcu,
- posiada mieszkanie w budynku wielorodzinnym, np. bloku lub kamienicy, zarządzanej przez zarządcę,
- posiada mieszkanie w budynku wielorodzinnym, np. bloku lub kamienicy, zarządzanej przez wspólnotę mieszkaniową (nie ma zarządcy),
- jest zarządcą budynku.
Korzyści z inwentaryzacji budynku
W efekcie przeprowadzenia inwentaryzacji budynku można zyskać tzw. uproszczoną analizę efektywności energetycznej budynku. Dla właściciela bądź zarządcy danego budynku oznacza to pozyskanie informacji o stanie technicznym budynku, które pomogą go lepiej ogrzać. To także informacja jak zmniejszyć koszty ogrzewania i przeprowadzić skuteczny remont termomodernizacyjny.
UWAGA! Inwentaryzacja budynku nie jest tożsama z audytem energetycznym, który powinien być przeprowadzany przez certyfikowanego audytora.
PLIKI
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Ulotka GUNB | 1.17 MB |