Jesteś tutaj
Augustów Pamięta – Wystawa i Uroczystość inaugurująca obchody 80. Rocznicy Obławy Augustowskiej
Augustów Pamięta – Wystawa i Uroczystość inaugurująca obchody 80. Rocznicy Obławy Augustowskiej
8 maja 2025 roku na Rynku Zygmunta Augusta odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej pt. „...i nigdy nie wrócili do domu. Alfabet Obławy Augustowskiej”. Jej autorem jest Jarosław Wasilewski – historyk z białostockiego Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Wkrótce od wydarzeń Obławy Augustowskiej minie 80 lat– jednej z najbardziej tragicznych i bolesnych kart powojennej historii Polski. Wystawa ukazuje dramatyczne losy ofiar represji z lipca 1945 roku oraz skalę sowieckiego terroru wobec mieszkańców północno-wschodniej Polski. Tytułowy „alfabet” stanowi symboliczny układ nazwisk, miejsc i historii, składających się na poruszającą narrację o ludziach, którzy zostali porwani przez sowieckie służby i nigdy już nie wrócili do domu.
Wydarzenie zorganizowane było przez Miasto Augustów oraz Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku.
W hołdzie bohaterom – uroczystości na Cmentarzu Parafialnym
Obchody rozpoczęły się o godzinie 11:00 na Cmentarzu Parafialnym w Augustowie. Młodzież z lokalnych szkół, mieszkańcy, przedstawiciele samorządów oraz Instytutu Pamięci Narodowej złożyli kwiaty na grobie ppor. Wacława Sobolewskiego ps. „Sęk”, „Skała” – jednej z ofiar Obławy Augustowskiej. Jego szczątki udało się odnaleźć i zidentyfikować dzięki wieloletnim badaniom. Uroczystość uświetniła prelekcja członków Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, którzy przypomnieli tło historyczne wydarzeń z lipca 1945 roku oraz losy tych, którzy padli ofiarą sowieckich represji. Hołd oddany ppor. Sobolewskiemu był symbolicznym gestem pamięci wobec setek innych ofiar, których grobów wciąż nie udało się odnaleźć.
Wspólna odpowiedzialność
Podczas uroczystości głos zabrał burmistrz Augustowa, Mirosław Karolczuk, który podkreślił znaczenie wspólnego upamiętniania ofiar.
Dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej za ideę oraz wzorową współpracę przy organizacji tego ważnego wydarzenia. Pamięć o ofiarach Obławy Augustowskiej to nasz wspólny obowiązek. Tylko dzięki takim inicjatywom historia ma szansę pozostać żywa i prawdziwa – powiedział Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk
Wystawa „...i nigdy nie wrócili do domu” będzie dostępna dla zwiedzających do 22 maja na Rynku Zygmunta, zaś od 23 maja do 8 czerwca w parku miejskim dając kolejnym pokoleniom szansę na poznanie tej tragicznej historii i uczczenie pamięci jej ofiar.