Jesteś tutaj

Augustów is the future Festival. Najjaśniejsze gwiazdy polskiej muzyki zagrały nad Nettą

Trzydniowy festiwal zakończył się fenomenalnym koncertem Krzysztofa Zalewskiego, który porwał do zabawy publikę festiwalową oraz zgromadzonych na bulwarach przy ulicy Portowej. Organizatorzy ściągnęli do Augustowa największe polskie gwiazdy, które w tym sezonie goszczą na najważniejszych scenach w Polsce. W Augustowie wystąpił Krzysztof Zalewski, Monika Brodka, Karaś/Rogucki, Luxtorpeda, Muchy, Natalia Przybysz, Smolik/Kev Fox, Ania Leon i Skubas. Augustów is the future to jednak nie tylko koncerty. Podczas 3 dni odbyło się ponad 60 wydarzeń towarzyszących, skupionych wokół natury i osadzonych w przyrodzie Augustowa.

 

Nie tylko muzyka

Aktywności skupione wokół natury i idei festiwalu były zupełnie darmowe. Każdy mógł wziąć udział np. w spływach deskami SUP lub kajakami, ćwiczyć jogę o poranku z Moja Yoga, uczyć się gotowania zero waste z Kamilem Paszkowskim, czy odbyć poranną rozgrzewkę z Natalią Tober. Specjalnie dla nas treningi Kabaddi prowadziła federacja Kabaddi Poland, a trenerzy piłkarscy i siatkarscy wprowadzali chętnych w plażowe odmiany swoich sportów. Warsztaty fotograficzne poprowadził Wojciech Kaszlej, Agnieszka Piotrowska wprowadzała uczestników w kąpiele leśne, a augustowska Jeżówka zorganizowała warsztaty zielarskie i olejkowe. Były też zajęcia sportowe przygotowane przez CSiR oraz warsztaty malarskie, z wyplatania makramy czy śniadanie artystyczne przygotowane przez APK. 

 

Partnerstwo z 357 i audycje na żywo

Partnerem festiwalu było Radio 357, czyli największy na świecie projekt medialny finansowany społecznie. Redaktorzy radia poprowadzili na żywo z Augustowa Listę Piosenek 357 w piątkowy wieczór oraz poranne Bistro 357 w sobotę. Słuchacze skupieni wokół radiowego namiotu mogli skorzystać z szansy poznania swych ulubionych redaktorów, a nawet porozmawiać z nimi na antenie. Dowiedzieliśmy się, że na festiwal przyjechali goście z całej Polski. Na antenie Augustów odmieniany był przez wszystkie przypadki, a goście nie szczędzili komplementów pod adresem naszego miasta.

Pierwszego dnia festiwalu Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk odznaczył tytułem Ambasadora Augustowa pochodzącego z naszego miasta redaktora Marcina Łukawskiego.

 

Początek pięknej przygody

Frekwencja na koncertach i wydarzeniach towarzyszących pozwala na planowanie kolejnej edycji. Oferta letnich imprez w Augustowie to ponad 100 pozycji, w tym ponad 60 koncertów. Większość z nich dostępna jest bezpłatnie. Otwarte koncerty (np. Dni Augustowa, Pływanie na Byle Czym, Święto Flagi) są uzupełniane przez imprezy biletowane (Blues Maraton, Granie w Bramie czy nowy Augustów is the future festival).

- Jeśli pada pytanie, czy można było zorganizować taki festiwal bez biletowania, to odpowiedź jest jasna. Nie. Gwiazdy największego formatu nie grają otwartych koncertów. Poza tym wpływy z biletów liczymy w setkach tysięcy złotych, co wspomaga budżet i pozwala zapraszać do Augustowa najpopularniejszych artystów. Chcemy promieniować ideą, muzyką i organicznie rosnąć – mówi Kajetan Kłoczko z Urzędu Miejskiego.

Organizatorzy odebrali doskonałe recenzje i podziękowania od artystów. Pojawiły się również sygnały od tych, którzy chcieliby wystąpić na kolejnych edycjach. To wszystko pozwala spokojnie planować przyszłość.

- Czy Augustów zasługuje na największe gwiazdy? Tak! Czy zasługuje na swój własny festiwal, który będzie ogólnokrajową marką? Tak! Czy chcemy, aby Augustów is the future festival się rozwijał? Ja zdecydowanie tak. Dlatego Miasto Augustów i nasze instytucje podsumowują tegoroczną edycję i przygotowują projekt kolejnej. Mamy pomysły ciekawych zmian, mamy wymarzoną listę artystów, mamy deklaracje sponsorów. Rozmowy z uczestnikami festiwalu nie pozostawiają wątpliwości, że warto. Bierzemy się do pracywyjaśnia Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.

 

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszych koncertów. 

GALERIA